Zestaw manometrów do klimatyzacji samochodowej


manometry klimatyzacji samochodowejKażdy serwisant czy mechanik zajmujący się klimatyzacją samochodową,  postępuje według własnego schematu obsługi układu i wykonuje kolejne czynności kontrolne bądź naprawcze w taki sposób aby ułatwić sobie pracę, a przede wszystkim zaoszczędzić czas. Dzięki logicznemu rozplanowaniu kolejnych kroków kontroli klimatyzacji w aucie, możemy mieć pewność, że po pierwsze niczego nie przeoczymy, a po drugie skupimy się tylko i wyłącznie na elementach faktycznie wymagających naprawy.  Jak być skutecznym, a jednocześnie konkurencyjnym na lokalnym runku? Wymaga to pewnych inwestycji w wiedzę i w wyposażenie warsztatu. Oba elementy są tak samo ważne i ściśle uzależnione od siebie. Posiadanie zestawu diagnostycznego manometrów, jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, w sytuacji kiedy właśnie podłączyliśmy do samochodu maszynę serwisową i rozpoczęliśmy jej cykl pracy. Korzystając z manometrów możemy w tym samym czasie rozpocząć działania diagnostyczne na innym samochodzie, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas. Koszt zestawu diagnostycznego w stosunku do jego ogromnej użyteczności, a także w porównaniu z rynkowymi cenami maszyn serwisowych, jest relatywnie niski.listwa manometrów - diagnozowanie układu klimatyzacji

Niezbędną częścią wyposażenia warsztatu klimatyzacji jest zestaw manometrów, pozwalający na odczytywanie wartości ciśnień panujących po wysokiej i niskiej stronie układu. Pomiar dostarcza wielu ważnych wskazówek zarówno przy włączonej jak i wyłączonej klimatyzacji. Przy niezałączonym układzie klimatyzacji, wskazania na obu zegarach manometru powinny być jednakowe. Wartość odczytu jest jednak uzależniona od temperatury panującej na zewnątrz. W zależności od temperatury otoczenia i ekspozycji auta na promieniowanie słoneczne ciśnienie w układzie może oscylować w granicach 4 do 10 Bar. Na zegarze manometru możemy także odczytać dodatkowy wskaźnik pomocny w diagnozowaniu klimatyzacji – wartości temperatury czynnika chłodniczego wyliczone dla różnych typu gazu chłodniczego (R134a, R407C, R404A). Manometry do klimatyzacji doskonale sprawdzą się także wtedy gdy mamy wątpliwości i chcemy sprawdzić szczelność systemu. Wszelkie poważniejsze nieszczelności ujawni nam próba azotowa. Wystarczy skontrolować odczyt ciśnienia na manometrach po napełnieniu układu azotem, w przypadku nieszczelności, widoczny będzie spadek ciśnienia w napełnionym azotem układzie.

tarcza manometrowaManometrów używamy także do kontroli poprawności pracy szczelnego układu. Ciśnienia panujące po obu stronach prawidłowo funkcjonującej klimatyzacji są uzależnione od warunków zewnętrznych i typu układu. Przyjąć można że ogólne parametry pracy układu powinny oscylować w granicach: 1,4-2,5 bara strona niska, 8-15 bar strona wysoka. Obserwacja wartości ciśnień, oraz interpretacja odczytów to jedna z podstaw diagnostyki usterek. Jeżeli mamy do czynienia z wyrównanymi ciśnieniami po obu stronach systemu klimatyzacji, powinniśmy skontrolować poprawność funkcjonowania elementu rozprężnego (zaworu bądź dyszy dławiącej). W przypadku gdy ciśnienie na stronie wysokiej rośnie nadmiernie, należy poszukać miejsca, w którym układ jest dławiony, powodem może być np. stary, zapchany osuszacz klimatyzacji. W takiej sytuacji warto też sprawdzić, czy wentylatory na skraplaczu pracują prawidłowo i czy przypadkiem nie dochodzi do zaburzenia wymiany cieplnej na skraplaczu. Spadek ciśnienia poniżej 1,4 Bara na niskiej stronie układu może sugerować niedrożność układu lub zbyt małą ilość czynnika chłodzącego.

W skład zestawu diagnostycznego manometrów wchodzi:

– dwu-zaworowy blok z wziernikiem (wyposażony w zawory kulowe)
– dwa manometry ze skalą na czynnik R134 i R12 (jednostki miary: bar / psi / °C)
– trzy węże o długości 1,5m (gwint 1/4”)
– komplet adapterów do auto-klimatyzacji na stronę niskiego i wysokiego ciśnienia
– wkrętak do zaworów Schroedera

 

Manometry w ofercie sklepu internetowego Laser-Sinex:

Kod Produktu: N-N-MR-003

 Opracowanie: mgr Adam Mańkowski