FILTR KABINOWY PRZECIWPYŁKOWY


Dlaczego warto wymienić filtr przeciwpyłkowy?

Filtry kabinowe, zwane także przeciwpyłkowymi, odpowiedzialne są za pochłanianie różnego rodzaju zanieczyszczenia, warto więc pamiętać o ich regularnej wymianie. Filtr oczyszcza powietrze, które zasysane jest z zewnątrz i wtłaczane przez układ wentylacji do wnętrza samochodu. Poza brudem i kurzem urządzenie zatrzymuje też drobiny asfaltu i gumy oraz wszystko to co wpada do auta podczas jazdy. Problem zaczyna się wtedy gdy do tego wszystkiego dociera wilgoć, która niestety nie służy długiej żywotności filtra. przeciwpyłkowy filtr kabinowy zamontowany w samochodzie
Jeśli właściciel samochodu oszczędza na wymianie filtra kabinowego, z czasem będzie zmuszony wdychać wszystkie nieczystości i drobnoustroje. Może być to niebezpieczne i to nie tylko dla alergików. Wszelkie reakcje alergiczne górnych dróg oddechowych i oczu wywołane zabrudzonym filtrem klimatyzacji, wpływają także na pogorszenie refleksu kierowcy i stanowią niebezpieczeństwo podczas jazdy.  Eksploatacja samochodu, wyposażonego w stary filtr skutkuje odczuwalnym dyskomfortem również wśród pasażerów, w szczególności dzieci. We wnętrzu auta, które nie posiada takiego filtra, lub gdy filtr taki jest mocno zanieczyszczony zapylenie może być nawet pięcio-sześciokrotnie wyższe niż na zewnątrz pojazdu. Ponadto nasycone nadmiarem zanieczyszczeń warstwy filtra utrudniają przepływ powietrza, powodując obciążenia wentylatora mogące prowadzić nawet do uszkodzenia silnika dmuchawy. Można spotkać się z opiniami, że filtr kabinowy nie jest potrzebny i bez tego można jeździć. Owszem, można, ale zdecydowanie pogarsza to samopoczucie osób znajdujących się wewnątrz kabiny, oraz jakość powietrza. Dodatkowo niefiltrowane powietrze wprowadza i osadza na radiatorach parownika i nagrzewnicy zanieczyszczenia i kurz, które z czasem powodują niedrożność tych elementów oraz znacznie ograniczają ich wydajność, tak przy nagrzewaniu jak i chłodzeniu.

Jaki rodzaj filtra kabinowego wybrać?

Na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami wkładów filtrujących: standardowymi oraz dodatkowo wzbogaconymi węglem aktywnym. kabinowy filtr przeciwpyłkowy do samochodu Filtr standardowy skupia swoje działanie na eliminowaniu zanieczyszczeń stałych, wykonany jest najczęściej z kilku warstw papieru bądź higroskopijnej mikrofazy. Jakość użytych do wykonania filtra materiałów jest o tyle istotna, że decyduje o podatności na wilgoć, co z kolei przekłada się na żywotność filtra. Aby wkład filtrujący radził sobie z większością zarodników i grzybów musi posiadać wyjątkowe właściwości antyseptyczne a kolejne warstwy użytych włóknin musi cechować odpowiednia gęstość.
Filtry przeciwpyłkowe węglowe posiadają dodatkową, najczęściej czwartą warstwę filtrującą nasyconą cząsteczkami węgla aktywnego. W tym przypadku jakość wytworzenia ma również niebagatelne znaczenie, cząsteczki węgla powinny być trwale i równomiernie rozprowadzone po całej powierzchni filtrującej. Oprócz wszystkich właściwości filtra standardowego, chroni on dodatkowo wnętrze naszego samochodu przed szkodliwymi związkami zawartymi w atmosferze. W szczególności dotyczy to ozonu, oraz zawartych w spalinach związków siarki i azotu. Badania wykazują najwyższą skuteczność stosowania filtrów węglowych w pojazdach poruszających się głównie po zatłoczonych ulicach dużych aglomeracji miejskich. Spędzając dużo czasu w uciążliwych korkach narażamy się na znacznie wyższy poziom zanieczyszczeń obecnych w powietrzu niż np. podczas jazdy za miastem.

Jak często wymieniać filtr?

Teoria podręcznikowa sugeruje aby filtr przeciwpyłkowy zastępować nowym po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów bądź też czynić to minimum raz do roku. Z praktycznych doświadczeń użytkowników wynika, że najodpowiedniejszy moment na wymianę wkładu filtrującego to początek wiosny, kiedy to coraz częściej włączamy klimatyzację i zwiększamy tym samym obciążenie naszego filtra. Wielu kierowców, którzy eksploatują swoje samochody tylko i wyłącznie w warunkach miejskich, decyduje się na wymianę filtra nawet dwa razy w ciągu roku, jest to podyktowane znacznie szybszym jego zużyciem na skutek kilkukrotnie większego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu niż poza granicami miast. Starajmy się nie dopuszczać do sygnałów takich jak zaparowane szyby, czy nieprzyjemny zapach wewnątrz naszego samochodu, które to ewidentnie wskazujących na konieczność wymiany filtra.

Opracował:
mgr Adam Mańkowski