Akcesoria do auto klimatyzacji


Czynnik Chłodniczy R 134a do klimatyzacji samochodowej

 czynnik chlodniczy r134a, czynnik ziębniczy do klimy, akcesoria do klimatyzacjiCzynnik chłodniczy R-134a to najbardziej popularne chłodziwo wykorzystywane w układach klimatyzacji samochodowej. Jego właściwości chłodzące ujawniają się dopiero przy szybkim rozprężaniu, dlatego też kompresor w układzie klimatyzacji jest wykorzystywany właśnie do tego aby go sprężyć, żeby następnie w późniejszej fazie, czynnik uległ rozprzężeniu, powodując znaczne obniżenie temperatury. Nie należy wypuszczać czynnika R-134a do atmosfery gdyż ma on zły wpływ na środowisko. Nie należy też próbować upuszczania czynnika z układu klimatyzacji poprzez naciskanie palcem zaworu Schradera, albowiem może to doprowadzić do odmrożenia palca. Gdy chcemy ściągnąć czynnik chłodniczy z systemu klimatyzacji naszego auta, powinniśmy udać się do warsztatu prowadzącego serwis autoklimy, gdyż ten posiada odpowiednie narzędzia i akcesoria do odzysku czynnika. Nie dopuszcza się stosowania czynnika w instalacjach klimatyzacji które są zbudowane z: ołowiu, cynku, stopów aluminium z udziałem magnezu powyżej 2%. Natomiast HFC- 134a dobrze współpracuje z: miedzią, aluminium, stalą, stopami miedzi. Jest bardziej higroskopijny od freonu R-12 w związku z powyższym przy stosowaniu czynnika R 134a należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność połączeń systemu autoklimatyzacji. Woda nie tyle wpływa na rozkład czynnika, co na niekorzystne zmiany w olejach współpracujących z tym czynnikiem. Czytaj więcej o czynnikach chłodniczych autoklimy R134a i R744

WYKRYWANIE NIESZCZELNOŚCI KLIMATYZACJA

Fluorescencyjny barwnik do klimatyzacji samochodowej

barwnik uv, wyciek z klimy, barwnik do klimatyzacji Nawet niewielki wyciek czynnika chłodniczego z układu, może spowodować problemy z systemem klimatyzacji w samochodzie. Szybkie wykrywanie nieszczelności układu autoklimy przeprowadza się w następujący sposób: przez złącze serwisowe wprowadza się barwnik fluorescencyjny w proporcji 7,5 ml barwnika na 1,5 kg czynnika do klimatyzacji. W miejscach przecieku czynnika chłodniczego, wydostanie się również na zewnątrz barwnik UV, który pod wpływem naświetlania promieniami ultrafioletowymi wywoła zjawisko fluorescencji. Jako barwniki do klimatyzacji używane są głównie: fluoresceina która zabarwia się na żółto bądź eozyna zmieniająca się na kolor zielony. Te barwniki wykazują się niezwykłą skutecznością, gdyż np. roztwory fluoresceiny są widoczne nawet przy rozcieńczeniu 1 do 40.000.000. Przy użyciu barwnika UV serwis klimatyzacji bardzo szybko zlokalizuje miejsce nieszczelności układu. Barwniki fluorescencyjne to najbardziej popularne wykrywacze nieszczelności, które są do kupienia w naszym sklepie internetowym.

OLEJ DO KOMPRESORA KLIMATYZACJI PAG 150 o poj 236 ml, pro cap polialkiloglikolowy – przeznaczenie samochodowe klimatyzacje

olej do kompresora, olej sprężarkowy, oleje do sprężarek chłodniczych Zadaniem czynnika ziębniczego (oprócz chłodzenia) jest rozprowadzanie oleju sprężarkowego po układzie klimatyzacji. Specjalny olej do klimatyzacji jednocześnie smaruje kompresor, nawilża uszczelnienia oraz pochłania wilgoć z systemu. Te wszystkie właściwości zachowuje jedynie w dodatnich temperaturach. Silne właściwości higroskopijne oleju do klimy, powodują iż nie należy otwierać pojemnika z olejem sprężarkowym przy dużej wilgotności powietrza. Należy również pamiętać aby olej do klimatyzacji samochodowej został zużyty zaraz po otwarciu pojemnika. Dostępne w naszym sklepie oleje PAG (polialkiloglikolowe) są sprzedawane w pojemnikach z podwójnym zabezpieczeniem, przed dostaniem się wilgoci z powietrza. Olej klimatyzacji musi być odpowiednio dobrany do danego czynnika chłodniczego oraz systemu autoklimy. Przy wymianie oleju należy bezwzględnie wymienić odwadniacz, którego zadaniem jest filtrowanie wody z oleju oraz zawór rozprężny lub dyszę dławiącą (w zależności od układu klimatyzacji). Nie zaleca się stosowania oleju PAG do układów gdzie wymienniki i elementy układu klimatyzacji są wykonane z miedzi lub jej stopów np. w autobusach Wadą tego oleju jest to iż w temperaturze powyżej 60 oC występują luki rozpuszczalności oleju w czynniku chłodniczym. Oleje PAG o małej lepkości są dobrze rozpuszczalne w czynniku ziębniczym R-134a kosztem utraty stabilności termicznej. Im większa lepkość tym mniejsza rozpuszczalność oleju w czynniku. Zalecane uszczelnienia do oleju PAG to te wykonane z Neoprenu. W Niektórych przypadkach można również stosować te wykonane z HNBR.

OLEJ DO SPRĘŻAREK KLIMATYZACJI POE (poliestrowy) – zastosowanie klimatyzacja samochodowa

Olej poliestrowy POE, olej do klimy.jpg Olej POE można stosować do systemów klimatyzacji w których zastosowano wymienniki ciepła i rurki przesyłowe z miedzi lub jej stopów. Wadą tego oleju jest to iż gdy temperatura spada poniżej 0 oC, olej klimatyzacji osadza się na częściach instalacji, pozbawiając sprężarkę smarowania. Dlatego też nie należy, przy ujemnych temperaturach, włączać klimatyzacji, gdyż kompresor może ulec wówczas uszkodzeniu. Mieszanina oleju POE i R-134 jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Niewłaściwe stężenie tej mieszaniny z wilgocią może spowodować hydrolizę oleju, co z kolei przyczyni się do powstania kwasów, które wywołają platerowanie miedzi wewnątrz układu. Zwykle system klimatyzacji w autobusach jest wykonany z miedzi lub jej stopów. Dlatego do miedzianych instalacji zaleca się olej poliestrowy. W dodatnich temperaturach Ten olej ma bardzo dobrą rozpuszczalność w czynniku chłodniczym.

Płyn do płukania i czyszczenia ukladu klimatyzacji samochodowej

Płyn do płukania klimatyzacji, płyn do klimatyzacji, klimatyzacja czyszczenie Zatarcie sprężarki powoduje zanieczyszczenie całego układu autoklimy. Przed założeniem nowego, bądź regenerowanego kompresora należy bezwzględnie przeprowadzić płukanie układu klimatyzacji oraz wymienić osuszacz i zawór rozprężny lub dyszę dławiącą. Płukanie klimy jest najskuteczniejsze wtedy, gdy czyszczenie przeprowadzimy przy użyciu stacji do płukania klimatyzacji i specjalnego płynu. Maszyna do czyszczenia klimy przeprowadzi agresywne płukanie a płyn rozpuści wszelkie osady z oleju, czynnika chłodzącego i uszkodzonych elementów sprężarki.
Uwaga
Użycie do płukania układu, azotu bądź czynnika ziębniczego nie da żadnych rezultatów gdy zanieczyszczenie systemu jest spowodowane przez zatarty kompresor. Zamontowana po takim płukaniu, nowa sprężarka też ulegnie zatarciu. Nie płucze się osuszacza, zaworu rozprężnego oraz kompresora, gdyż te elementy należy wymienić. Pozostałe części układu klimatyzacji należy płukać oddzielnie.

Zawór serwisowy, wentyl shreder

zawory wentyle, wentyl shrader, serwisowy zawór schradera Zawór Schradera jest najpowszechniej stosowany w branży motoryzacyjnej. Początkowo był wykorzystywany w dętkach i oponach bezdętkowych. Obecnie jest montowany również w systemach klimatyzacji samochodowej. Poprzez wentyl Schradera jest wprowadzany do układu autoklimy czynnik chłodniczy. Różni się również nieco od tego stosowanego w dętkach, gdyż ten jest zamontowany w gnieździe serwisowym a nie w metalowej rurce. Podstawową różnicą jest jednak materiał z którego zawór serwisowy jest wykonany, gdyż musi być on odporny m.in. na działanie olejów estrowych i różnych czynników chłodniczych. Jednakże wkład jest w obydwu przypadkach taki sam, czyli rdzeń z dwiema uszczelkami i sprężyną dociskową, a także iglicą przy pomocy której można wypuścić z systemu klimatyzacji czynnik chłodniczy. Tę czynność można wykonać wyłącznie przy pomocy urządzeń do tego celu przeznaczonych – w żadnym wypadku nie należy wypuszczać czynnika R-134a do atmosfery. Nakrętka w obydwu przypadkach pełni rolę ochrony przed zanieczyszczeniem i przypadkowym upuszczeniem czynnika z układu.

Uniwersalny zestaw oringów (o-ring)

Komplet oringów klimatyzacji samochodowej, oringi do klimatyzacji, podkladka uszczelniajaca klima Czynnik chłodniczy w układzie autoklimy pracuje pod wysokim ciśnieniem. Dlatego niezwykle istotne dla prawidłowego działania systemu jest jego uszczelnienie. Do łączenia części klimatyzacji bezwzględnie muszą być zastosowane oringi uszczelniające. Te uszczelki klimatyzacji są wykonane ze specjalnego tworzywa, które jest odporne m.in. na działanie takich czynników jak: barwnik UV, olej klimatyzacji, wysokie ciśnienie i czynnik chłodniczy. Dlatego też nie należy kierować się tylko rozmiarem oringu uszczelniającego, ale zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał. Podstawowe tworzywa z których wykonane są oringi do klimatyzacji to: neopren – CR, guma nitrylowa – NBR i HNBR (o zwiększonej gęstości). Guma nitrylowa – NBR wykazuje wysoką odporność na działanie wszystkich czynników klimatyzacji, a także zachowuje elastyczność i kompresyjność w zakresie temperatur od -20oC do +90oC. Te wszystkie zalety rekompensują wyższe koszty zakupu kompletu o-ringów w porównaniu z uszczelnieniami wykonanymi z innych rodzajów gumy.